Menstrualni ciklus je složeni proces i kontroliše ga mnogo različitih žlijezda i hormona koje te žlijezde proizvode. Struktura mozga koja se zove hipotalamus uzrokuje da obližnja hipofiza proizvodi određene hemikalije, koje potiču jajnike da proizvode spolne hormone estrogen i progesteron. Menstrualni ciklus je biofeedback sistem, što znači da je svaka struktura i žlijezda pod uticajem aktivnosti drugih.
Menstrualni ciklus je više od menstruacije. U stvari, menstruacija je samo prva faza ciklusa. On se zapravo sastoji od dva ciklusa koja se međusobno preklapaju – jedan se dešava u jajnicima, a drugi u maternici. Mozak, jajnici i maternica rade zajedno i komuniciraju putem hormona (hemijski signali koji se šalju putem krvi iz jednog dijela tijela u drugi) kako bi održali ciklus. Menstrualni ciklus počinje prvim danom menstruacije i završava se početkom sljedeće menstruacije. Cijeli menstrualni ciklus obično traje između 24 i 38 dana, ali dužina može varirati od ciklusa do ciklusa, a može se mijenjati i tokom života žene.
Neki ljudi primjećuju promjene u kosi, koži, izmetu, simptomima kronične bolesti, mentalnom zdravlju, migrenskim glavoboljama ili načinu na koji doživljavaju seks u različitim fazama menstrualnog ciklusa. To je i način na koji se tijelo priprema za trudnoću iznova i iznova, tako da osobe koje imaju seks možda žele da obrate pažnju na menstrualni ciklus (bilo da žele trudnoću ili ne). Hormonske metode kontracepcije sprječavaju da se dogode neki ili svi koraci u ciklusu, što sprječava nastanak trudnoće.
Četiri glavne faze menstrualnog ciklusa su:
Menstrualna faza
Menstrualna faza je prva faza menstrualnog ciklusa. To je dio ciklusa kada imamo menstruaciju. Ova faza počinje kada jajna ćelija iz prethodnog ciklusa nije oplođena. Pošto trudnoća nije nastupila, nivoi hormona estrogena i progesterona opadaju.
Zadebljana sluzokoža vaše materice, koja bi podržala trudnoću, više nije potrebna, pa se izbacuje kroz vašu vaginu. Tokom menstruacije oslobađate kombinaciju krvi, sluzi i tkiva iz materice.
Njačešći simptomi koje žene imaju u ovoj fazi menstrualnog ciklusa su:
U prosjeku, žene su u menstrualnoj fazi ciklusa 3 do 7 dana. Neke žene imaju duže menstruacije od drugih.
Folikularna faza
Folikularna faza počinje prvog dana menstruacije i završava se ovulacijom. Podstaknuta hipotalamusom, hipofiza oslobađa folikul stimulirajući hormon (FSH). Ovaj hormon stimuliše jajnik da proizvodi oko 5 do 20 folikula (sićušnih čvorića ili cista), koji se kao mjehurići formiraju na površini jajnika.
Svaki folikul sadrži nezrelo jaje. Samo najzdravije jaje će na kraju sazrijeti. (U rijetkim slučajevima, žena može imati dvije zrele jajne stanice.) Ostatak folikula će se ponovo apsorbirati u vaše tijelo. Folikul koji sazrijeva izaziva porast estrogena koji zadebljava sluznicu materice. Ovo stvara okruženje bogato hranjivim tvarima koje su potrebne za rast embrija.
Prosječna folikularna faza traje oko 16 dana. Može trajati od 11 do 27 dana, u zavisnosti od vašeg ciklusa.
Faza ovulacije
Ovulacija je oslobađanje zrele jajne ćelije sa površine jajnika. To se obično dešava sredinom ciklusa, otprilike dvije sedmice prije početka menstruacije.
Tokom folikularne faze, folikul u razvoju uzrokuje porast nivoa estrogena. Hipotalamus u mozgu prepoznaje ove rastuće nivoe i oslobađa hemikaliju koja se zove gonadotropin-oslobađajući hormon (GnRH). Ovaj hormon potiče hipofizu da proizvodi povišene nivoe luteinizirajućeg hormona (LH) i FSH.
U roku od dva dana, ovulacija se pokreće uzrokovana visokim nivoom LH. Jaje se ulijeva u jajovod i prema maternici pomoću valova malih izbočina nalik dlakama. Životni vijek tipičnog jajeta je samo oko 24 sata. Osim ako za to vrijeme ne sretne spermu, umrijet će.
Faza ovulacije je jedino vrijeme tokom vašeg menstrualnog ciklusa kada možete zatrudnjeti. Možemo prepoznati ovulaciju po simptomima poput ovih:
Ovulacija se dešava oko 14. dana ako imate 28-dnevni ciklus, odnosno tačno u sredini vašeg menstrualnog ciklusa. Traje oko 24 sata. Nakon jednog dana, jaje će umrijeti ako nije oplođeno.
Lutealna faza
Tokom ovulacije, jajna ćelija izbija iz svog folikula, ali puknuti folikul ostaje na površini jajnika. Sljedeće dvije sedmice folikul se transformiše u strukturu poznatu kao žuto tijelo (corpus luteum). Ova struktura počinje da oslobađa progesteron, zajedno sa malim količinama estrogena. Ova kombinacija hormona održava zadebljanu sluznicu materice, čekajući da se oplođeno jaje zalijepi.
Ako se oplođeno jaje implantira u sluznicu materice, ono proizvodi hormone koji su neophodni za održavanje žutog tijela. Ovo uključuje ljudski korionski gonadotropin (HCG), hormon koji se otkriva u testu urina na trudnoću. Žuto tijelo nastavlja proizvoditi povišene razine progesterona koji su potrebni za održavanje zadebljane sluznice materice.
Ako ne dođe do trudnoće, žuto tijelo vene i umire, obično oko 22. dana u ciklusu od 28 dana. Pad nivoa progesterona uzrokuje opadanje zadebljanih zidova sluznice materice. Ovo je poznato kao menstruacija. Ciklus se zatim ponavlja.
Tokom ove faze, ako ne zatrudnite, možete osjetiti simptome predmenstrualnog sindroma (PMS). To uključuje:
Lutealna faza traje 11 do 17 dana. Prosječna dužina je 14 dana.
Najvažnije stvari koje treba znati: