Veliki dan, dan D. Malo je strašno priznajemo, ali uz malo posla tu i tamo, može se dobro pripremiti. Pogledajmo šta možemo učiniti da se bolje pripremimo za dolazak svoje bebe. Koliko god da si željna bebinog dolaska, postoje određene stvari koje ćeš poželjeti riješiti bez ometanja uplakanog novorođenčeta, a ako ovo čitaš, sat vjerovatno otkucava! Od ugradnje autosjedalice do razgovora s pedijatrom, evo šta je najvažnije čekirati s liste prije prve kontrakcije.
Velike su šanse da proteklih nekoliko mjeseci sanjaš o danu kada ćeš konačno upoznati svoju bebu. Opskrbili ste se opremom za bebe, uredili dječju sobu i možda čak smislili kako pravilno postaviti autosjedalicu za bebe, ali nemojte zaboraviti jednu od najvažnijih obaveza u trećem tromjesečju: spakovati bolničku torbu – za bebu, tebe i tvog partnera ako će biti sa tobom. Dakle, odakle početi? Ne želiš izostaviti ni jednu bitnu stvar, ali takođe nema razloga da pretjeruješ – zato će tu dobro doći lista koju smo za tebe pripremili. Pročitaj kada spakovati bolničku torbu i šta staviti u nju.
Kada spakovati bolničku torbu?
Ako žena ima visoko rizičnu trudnoću i njen doktor smatra da bi moglo rano doći do poroda – na primjer, trudnica koja nosi blizance – preporučuje se priprema torbe u 32. sedmici. U drugim slučajevima, pakovanje torbe se može ostaviti do negdje između 35. i 38. sedmice. Naravno, ako želiš da se osjećaš sigurnije, svakako počni ranije – na tebi je kada ćeš spakovati bolničku torbu, ali dobra ideja je da ovu obavezu ne ostavljaš kasnije od 38. sedmice, želiš da tu bolničku torbu imaš spremnu kad god da porod krene.
Šta spakovati u bolničku torbu?
U prosjeku, mame koje se porađaju prirodnim porodom ostaju u bolnici jedan do dva dana. Ako se porađaš carskim rezom, ostat ćeš tamo nešto duže, tri do pet dana. Imaj na umu dužinu svog boravka dok biraš šta ćeš spakovati u bolničku torbu. Svakako savjetujemo da najprije provjeriš sa bolnicom šta ćeš tamo dobiti od njih, kako bi izbjegla dodatni trošak, ali i da provjeriš šta će ti dozvoliti da uneseš, jer neke bolnice imaju svoja pravila. Ipak, bez obzira na različita pravila i uslove, u nastavku dajemo spisak stvari koje trebaju svakoj porodilji.
Udobna odjeća za odlazak kući u šestomjesečnim trudničkim veličinama i ravne cipele (ili jednostavno nosi odjeću u kojoj si i došla – izvini, ali će vjerovatno i dalje stajati). To može biti lijep, udoban komplet ili trenerka; imaj na umu da ćeš i dalje imati trbuščić!
Lista bolničke torbe – za bebu
Znaš šta će tebi vjerovatno trebati, ali smišljanje šta spakovati u bolničku torbu za bebu može biti malo manje intuitivno. Evo dobrih vijesti: kada tek zapošinjemo život, ne treba nam baš puno. Ovo su osnovne stvari koje trebaš dodati na spisak, za bebine potrebe:
Pripremila si listu za pakovanje bolničke torbe, ali možda postoje neki dodatni, neočekivani predmeti koji bi mogli uljepšati boravak. Evo izvještaja drugih mama koje su već prošle ovo iskustvo:
Na kraju, želimo ti sreću i ne brini se, možeš ti to!